Yoga aan de Costa Blanca
Zon, zand en zen
Toe aan een portie rust en bezinning? Wij trokken naar het yogacentrum Atalanta bij het Spaanse Alicante. Wat volgde, was een onderdompeling in de wereld van aardegroeten en chakra’s.
Kwart voor zeven: het irritante geluid van de aflopende wekker vult de kamer. En dat terwijl ik op vakantie ben. in Zuid- Spanje maar liefst. Ik ben een week te gast in yogaresort Atalanta, waar elke ochtend om half acht de yogales van anderhalf uur begint. Wat me bezield heeft? Ik vraag het me zelf ook af. Ik sprenkel snel-snel wat water in mijn gezicht, schiet een joggingbroek en trui aan en rep me nog slaperig naar de yogaruimte van de Spaanse villa. Daar weerklinkt zachte muziek, en sommigen zitten al klaar op hun matje. Vooraan op een verhoging zit docente Jessica Larive. Zij heeft geen last van een ochtendhumeur en lacht iedereen stralend toe. In Atalanta doen we aan dru noga. "Een variant met langzame, zachte bewegingen met de bedoeling energieblokkades op te heffen", vertelt Jessica. “Het resultaat is een betere verbinding tussen lichaam, geest en hart.” We beginnen met onze polsen, schouders en voeten langzaam los te schudden. Wat later is ons hele lichaam soepel geschud en geplooid, hebben we de aarde gegroet en zijn we klaar voor het ontbijt op het zonnige terras.
Luisteren naar jezelf
Eerst nog wat luieren bij het zwembad, waar je een prachtig zicht op het groene Colderates-gebergte hebt. De hectische buitenwereld is hier ver weg. Op de sowieso nogal bescheiden kamers (lees: niet geschikt voor luxebeestjes) vind je geen telefoon, computer, tv of kranten. Dat is, toegegeven, even afkicken, maar het went snel.
Niet lang daarna is het tijd voor de dagelijkse workshop 'Kom in je kracht'. Het eerste uitgangspunt is dat een mens vier lagen heeft: je lichaam, je emoties, je gedachten en je zelf. Alle vier werken ze op elkaar in. “Bepaalde gedachten kunnen met je op de loop gaan, waardoor je je slecht in je vel voelt", legt Jessica uit. “Maar je hebt de keuze of je ze met je op de loop láát gaan." Vervolgens maken we met z'n allen een lange lijst van dingen die energie wegnemen in plaats van geven. "Schuldgevoelens'', zegt iemand. ''Niet kunnen loslaten”, oppert een ander. "Onbegrip." "Boosheid." "Kijk eens goed naar de lijst", wijst Jessica. ''Het zijn allemaal dingen die je zelf maakt. Eigenlijk zijn wij het die onszelf in de weg zitten." Waarmee we zijn aanbeland bij het tweede uitgangspunt van de workshop: je maakt grotendeels je eigen werkelijkheid, en of je nu goede of slechte dingen meemaak, geluk zit in jezelf.
Hollandse stamppot in Spanje
We eindigen de sessie met een meditatieoefening. Jessica legt uit dat we gemiddeld zo'n 60.000 gedachten per dag, oftewel 40 per minuut, hebben. Door te focussen op je ademhaling leg je die gedachten stil. "De energie in je lichaam begint dan weer te stromen en je chakra's gaan open", vertelt ze. Er hangt een diepe rust in de ruimte als we met z'n allen minutenlang stil geweest zijn.
De lunch en het diner vinden plaats in Jessica's woonkamer. Gezellig, maar toch een kleine waarschuwing voor de Belgen: Jessica heeft een rasechte Amsterdamse kokkin. Die bovendien strikt vegetarisch kookt. Wat impliceert dat we, terwijl we op maar enkele kilometers van de bakermat van de paella zitten, aanschuiven voor... stamppot met andijvie en sla! Op andere dagen staan dan weer salades met Hollandse kazen en eieren met curry op het menu.
Maar we laten het niet aan ons hart komen. Want omdat Jessica nadrukkelijk gezegd heeft dat niets hoeft en alles mag, skippen fotograaf Karen, deelneemster Valerie en ik de volgende yogales voor een fijn terrasje in het dorpje Altea. Waar we meteen Spaanse heerlijkheden als jamon serrano, tortilla, en patatas bravas laten aanrukken. Ook diverse glazen cava gaan er vlotjes in, met erna een dampende kop echte koffie (in Atalanta is er geen alcohol en alleen oploskoffie te krijgen).
Even een boom zijn
Nieuwe dag, nieuwe yogabestemming: het strand. "De Costa Blanca heeft een heel gezond klimaat", zegt docente Jessica. "Door de zoutmeren heeft de lucht namelijk een heel lage vochtigheid." Terwijl de mediterrane ochtendzon het turkooisblauwe zeewater opwarmt, wagen wij ons aan een nieuwe houding. "Beeld je in dat je je favoriete boom bent", doceert Jessica. "Je wortels staan stevig in de grond. En je voelt een lichtstraal vertrekken bij je kruin die verbonden is met het universum." Mij wordt dit net een tikje te zweverig, maar ik besluit gewoon te genieten van zon en zee.
"In het begin voelde ik er ook weinig bij", steekt medecursiste Monique me later een hart onder de riem. "Behalve dan dat mijn spieren soepeler worden. Maar na een paar dagen kwam het: alsof ik opener werd, meer bewust. Ik ga deze rust en tijd voor mezelf zeker met me mee naar huis proberen te nemen. Is nodig, want met mijn fulltime job als logopediste en mijn kinderen blijf ik maar hollen."
Ten slotte probeer ik de ontspannende massage uit die Jessica voor me geboekt heeft. Masseuse van dienst is Antoinette van Belle, in haar vorige leven actrice in de Nederlandse soaps Goede Tijden Slechte Tijden en Goudkust. Ze richt zich op energiepunten, wat een diegene massage oplevert dan zomaar een huidmassage, zoals ze zelf zegt. Ik moet zeggen dat ik zelden zo'n goede massage heb gehad.
Hoewel het goed is geweest, ben ik opgelucht dat ik de komende dagen wat langer mag slapen. Én weer een krantje mag lezen bij het ontbijt. Maar het is wel met nieuwe energie dat ik terug naar huis ga. Door de Spaanse zon en wel ja... ook door de yoga.
Praktisch
Yogacentrum Atalanta ligt in het stadje Alfaz del Pi, 45 km ten noorden van Alicante. Er zijn tien gastenkamers, een zwembad, een patio en een tuin. Gastvrouw is de Nederlandse Jessica Larive. Na haar carrière als Europarlementariër in Brussel, volgde ze een opleiding tot yogadocente.
Atalanta, C/Calle Poeta Zorilla 5 Urb. San Raphael, 03580 Alfaz del Pi, Alicante, Spanje, 00,34-966/874.152, info@atalantacenter.com, www.atalantacenter.com
Vanaf € 980 per week all-in (met yoga en de workshop 'Kom in je kracht'), exclusief vluchten.
Foto bijschriften
- Om in de zen-sfeer te komen: een Boeddhabeeld
- Typisch steegje in Altea
- Atalanta's bloementuin
- Na een ochtenlijke zwempartij: het ideale moment om te mediteren
- Relaxen onder de boom
- Atalanta's gezellige patio
- Genieten van een professionele massage
- Plekje om te kletsen met medecursisten
- Atalanta is omgeven door groen
- Mooie wandelroute in het Colderates-gebergte